Nyílászáró fogalmak
Profil, Vasalat, Üveg, Légkamra, Üveg k értéke, Léghanggátlás
Profil:
A profil az a része a nyílászáróknak, amit a köznyelv keretként, illetve tokként ismer, ebben kerül elhelyezésre az üveg. A gyártás folyamán a pontos méretezés és illesztés elengedhetetlen a jó záródás érdekében, ami az általunk forgalmazott termékeknél teljes mértékben megoldott és ellenőrzött.
Vasalat:
A nyílászárók azon része, ami a nyílásért, illetve a záródásért felelős. A felhasználó a kilincs segítségével mozgatja a vasalatot. A megfelelő záródás érdekében fontos a jó minőségű vasalat szakszerű beépítése, ami az általunk forgalmazott termékeknél teljes mértékben megoldott és ellenőrzött.
Üveg:
Jelenleg forgalmazott kültéri nyílászáróink kivétel nélkül thermo üveggel készülnek. Az alap üveg rétegrend 4-16-4-es, ami azt jelenti, hogy két 4mm-es üveg között 16mm-es légrés található.
Légkamra:
Hogy egy szerkezet hány légkamrás, az attól függ, hogy az elválasztandó teret hány légréteggel választja el a szerkezeten belül (ez a érték a profil jellemzője). A légkamra azért fontos, mert minél magasabb légkamra számú és minél szélesebb profil vastagságú egy szerkezet, annál jobb hő és hangszigetelő, illetve a szilárdságát is ez befolyásolja. Jelenleg az öt kamrás szerkezetek, a leg elterjedtebbek, melyek a legmagasabb igényeknek is megfelelnek. A három kamrás szerkezetek U értéke 1,3 és 1,5 W/m2K között, míg az öt kamrás szerkezetek U = 1,1 és 1,3 W/m2K között vannak.
Üveg K értéke:
Az üveg K értéke az üveg hőátbocsátási tényezője, ami az alap rétegrendű 4-16-4 -es üvegnél K = 2,8. Ez az érték is már egy jó értéknek számít, de ez a szám minél alacsonyabb, annál jobb az üveg hőszigetelése. Ennél erősebb a 4-16-4 rétegrendű Low-e üveg, aminek K értéke K = 1,4. Ezt az üveget argon gázzal megtöltve jutunk el a K = 1,1 értékig. Általában a piaci igények és klímánk ennél erősebb üveget Magyarországon nem követelnek.
Lég hanggátlás:
A lég hanggátlás a szerkezet hangszigetelő tulajdonsága, mértékegysége a dB. Az alap rétegrendű üveg (4-16-4) Rw = 32 dB. Ez az érték egészen 45 dB-ig növelhető, ilyen üveget repülőterek közelében szoktunk alkalmazni. A lég hanggátlás növelhető az üvegvastagsággal, illetve eltérő üvegvastagság használatával és SF6 gáztöltésssel.
A vasalat és biztonság
Az ajtók, ablakok két fő része a szárny és a tok.
Az ajtók, ablakok két fő része a szárny és a tok. A tok szerepe sokrétű, egyrészt az ablakot vagy az ajtót a befogadó falhoz kapcsolja, hordozza a szárnyat vagy a szárnyakat a vasalás közvetítésével, biztosítva a mozgatást és a zárást. Ahhoz, hogy a mozgatás és a zárás optimális legyen, nagyon jó vasalatokra van szükség.
A régi vasalatok gyenge minőségű anyagból, pontatlanul készültek, gyakran akadoztak, hibásan működtek. Az újakhoz magas szilárdságú ötvözeteket használnak, bírják a hőszigetelő üvegszerkezet s az üveget befogadó masszívabb keret megnövekedett súlyából eredő terhelést, igénybevételt, alacsony súrlódásúak, korróziómentesek, ugyanakkor többpontos záródást biztosítanak.
A vasalatgyártók betörésgátlás céljára a standard széria mellett biztonsági változatot is kínálnak. A betörésbiztos ablakok, ajtók kétfokozatú vasalatrendszerrel készülnek, amelyek a hagyományos zárási funkció mellett többletbiztonságot nyújtanak. Ezt különleges szilárdságú ötvözetből készült gombafejcsapos zárakkal, másrészt több zárónyelvvel érik el.
A minőségi gyártók az ablakoknál külön figyelmet szentelnek a sarkok és szabad részek kialakításának, hogy a szárny ne legyen kiemelhető.
A műanyag nyílászáró
Nyílászárókat már ötven éve készítenek műanyagból. Az UV sugárzás- és ütésálló, modifikált kemény PVC-ből lévő termékek ma már nem színeződnek el, mint korábban, nem vetemednek, nem korhadnak, jó az időjárás- és kopásállóságuk, karbantartási szükségletük minimális.
A ránézésre hasonlónak tűnő gyártmányok között nagyok a különbségek: eltérhet az alapanyag minősége, szilárdsága, tartóssága, a szerkezet és a feldolgozás minősége, más lehet a profilképzés, a tömítőrendszer. Az igényes gyártók a legmagasabb kategóriájú anyagot használva a sarkokat saját anyaggal hegesztve alakítják ki, amivel olyan homogén szerkezetet nyernek, mintha az egész keret egy darabból készült volna.
A lágy alapanyagot felváltotta a kemény, a profilba acélmerevítés került, ezáltal nőtt az ajtók, ablakok stabilitása, tartóssága. A minőség ismérve a kemény PVC-ből, acélmerevítéssel készült, legalább ötkamrás profil és a különleges üvegezés. Ma már léteznek hármas üvegezésű, nehéz nemesgázzal töltött vagy vákuumos, reflexiós bevonattal ellátott, fokozottan hőszigetelt üvegezésű (0,8 W/m2 U-értéket mutató), csúcstechnológiás típusok is.
Műanyag nyílászáró ápolási tippek
1. Távolítsa el a mész- és habarcs maradványokat
Ügyeljen arra, hogy az ablakprofilon, üvegen és vasalaton ne maradjanak mész- vagy habarcsmaradványok. Ezek a profil vagy az üveg sérülését okozhatják, a vasalat pedig a megkötött szennyeződések miatt beragadhat.
2. Szellőztessen naponta többször
A beáramló hideg levegő csökkenti a helyiség nedvességtartalmát, így egészséges klímát biztosít. Elegendő mértékben szellőztesse lakását, lehetőleg naponta több ízben, mivel a 60% feletti relatív páratartalom penészképződéshez vezethet.
3. Ne használjon maró folyadékokat!
Az ablaktok felülete legjobban finom tisztítószerrel tisztítható. Ne használjon semmilyen karcoló anyagot, nitrohígítót és benzint sem! A makacs szennyeződések eltávolítására speciális tisztítószer használata szükséges, amely a beszállítóknál vagy az ablakgyártóknál szerezhető be.
4. Az ablakot tisztítsa rendszeresen (kívülről)!
Az ablakok külső oldalát tisztítsa rendszeresen. A pollen, kátrány- vagy fémrészecskék a napsugárzás hatására beéghetnek az ablakba. A lerakódott réteg a későbbiekben nehezen távolítható el.
5. Olajozza a vasalatot!
Legalább évente egyszer olajozza meg a vasalatot, biztosítsa így annak tartósan könnyű működését.
6. Húzza meg a kilincseket!
A meglazult kilincseket és fogantyúkat meg kell húzni. A csavarok a fogantyúk alatti takaró megemelésével és függőleges helyzetből vízszintesbe fordítással tehetők hozzáférhetővé.
7. Ápolja a tömítést!
A tok tömítését félévente érdemes a tömítés ápolására szolgáló vagy más erre a célra alkalmas olyan anyaggal kezelni, mint pl. szilikonolaj (szaküzletek), hogy a tömítés megőrizze rugalmasságát és funkcionalitását. A sérült tömítést ki kell cserélni.
8. Tisztítsa a vízelvezető nyílásokat!
A megadott időközökben a tokprofilokon ellenőrizze a vízelvezető nyílásokat. A tisztaság a zökkenőmentes vízelvezetés alapfeltétele.